Zabytki techniki militarnej i cywilnej
Podczas II wojny światowej we wsi Sokolec mieścił się obóz pracy dla więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którzy pracowali przy drążeniu sztolni w ramach projektu „Riese” („Olbrzym”). W zboczach Góry Gontowa na dzień dzisiejszy znany jest kompleks składający się z kilku podziemnych hal i sztolni.
W Ludwikowicach Kł. funkcjonuje obecnie prywatne Muzeum Techniki Militarnej Riese-Molke. Na jego terenie mieszczą się ciekawe budowle naziemne, jak i korytarze, które do dziś wzbudzają wiele emocji.
Okolica nie tylko bogata jest w tajemnicze budowle z okresu II wojny światowej, ale jeszcze starsze perły myśli technicznej. Trasa kolejowa Wałbrzych – Kłodzko jest jedną z najpiękniej położonych w Polsce. Jadąc do Gminy Nowa Ruda w Górach Sowich z Wałbrzycha, pokonacie trzy dwukomorowe tunele i 8 majestatycznych wiaduktów.
Zobaczycie tu jedne z najwyższych w Polsce, XIX-wieczne wiadukty, mosty i tunele kolejowe. Imponująca długość plasuje je na drugiej pozycji w naszym kraju.
Dwutorowy nitowany most kolejowy w Ludwikowicach Kł. ma aż 164 m długości. Znajdujące się w pobliskich Świerkach dwa czynne, równoległe tunele kolejowe – aż po 1171 m każdy. Powstały w latach 1880 i 1912. Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się na tej samej trasie kolejowej, zaledwie 20 km dalej.
Przy wlocie do tuneli kolejowych w Świerkach założono w 2021 r. prywatne muzeum. To niezwykłe miejsce z duszą, które przywołuje ciepłe wspomnienia. Zgromadzono tu wiele przedmiotów użytku codziennego. Najstarsze eksponaty mają ponad 200 lat. Jedna z sal przeznaczona jest na prace malarskie właścicielki. Miejsce otwarte jest od maja do września. Dokładne godziny podawane są na portalu społecznościowym muzeum. Zapraszamy pod adres Świerki 101.
Na trasie pieszej prowadzącej ze stacji kolejowej Świerki Dolne na Włodzicką Górę mijamy pozostałości kamieniołomu.
Kliknij i zobacz gdzie znajduje się:
- wlot do tunelu w Świerkach / Muzeum Przy Tunelu