Szkoła publiczna w Woliborzu - informacja wójta

Wójt informuje

W związku z propozycją mieszkańców Przygórza i Woliborza ponownego uruchomienia publicznej szkoły podstawowej w Woliborzu zorganizowałam dwa spotkania, aby usłyszeć opinię większej ilości rodziców dzieci aktualnie uczęszczających do szkół publicznych i szkoły społecznej AMS prowadzonej przez fundację. Większość uczestników pozytywnie odniosła się do propozycji reaktywacji szkoły, ale także pojawiały się pozytywne opinie na temat funkcjonowania dotychczas działającej placówki. W czasie spotkań i w przedszkolach zostały także rozdane ankiety sondażowe. W sumie do urzędu wpłynęły 44 ankiety. Za utworzeniem szkoły przez gminę opowiedziało się 40 ankietowanych. Czworo mieszkańców wskazało, że nie jest zainteresowanych powstaniem szkoły samorządowej w Woliborzu. Ogółem rodzice zgłosili chęć posłania do szkoły samorządowej 42 dzieci. Ankietowani wskazali, że  26 dzieci mogłoby rozpocząć edukację już w roku szkolnym 2019/2020 (w tym 18 uczniów obecnie uczęszczających do innych szkół publicznych i niepublicznych z terenu gminy i miasta). Biorący udział w badaniu najbardziej byli zainteresowani posłaniem dzieci do klasy pierwszej i piątej.

Wyniki rozmów i badania sondażowego nie wskazują jednoznacznie kierunku dalszych działań, jakie należałoby podjąć, ponieważ zadeklarowana ilość dzieci, wydaje się niewystarczająca do uruchomienia palcówki. Niektórym rodzicom odpowiada system nauczania prowadzony przez szkołę społeczną, a prowadzenie dwóch szkół w jednej miejscowości nie jest zasadne ze względu na brak dwóch obiektów szkolnych i zbyt wysokich kosztów związanych z prowadzeniem dwóch placówek jednocześnie.  Jakie dalsze losy będą związane z reaktywacją szkoły publicznej zależeć będą od szerszego poparcia dla tej idei oraz zainteresowania fundacji "Fala", dalszym prowadzeniem przez nią szkoły.

Wójt Adrianna Mierzejewska