Historia Willi Rose
250 mln lat temu – do dziś widoczne są ślady tej odległej epoki. W parku rosną ciekawe okazy starodrzewia i znajdują się skamieniałe drzewa, w tym skrzemieniały pień drzewa iglastego – dadoxylon należący do flory górnokarbońskiej sprzed około 250 mln lat. Według hipotez J. Wittiga, jeszcze w epoce brązu klimat w rejonie dzisiejszej Nowej Rudy był na tyle ciepły, że na stokach dzisiejszej Rudej Góry porastała winna latorośl, a w rejonie dzisiejszej ul. Kopernika chmiel, o czym świadczą zachowane w dokumentach takie nazwy jak "Weinberg" oraz "Hopfenberg". Jeszcze wcześniej rosły drzewa araukariowe, ponoć tak wielkich rozmiarów, które na pocz. XX wieku znaleźć można było tylko w Brazylii i Australii. Były to potężne drzewa iglaste, których pnie w formie skamieniałej wydobywano z ziemi. Jeden trafił do wrocławskiego ogrodu botanicznego, inne znajdowały się na terenach posesji prywatnych, jeszcze inne na obszarze obecnego parku.
1811 – rodzi się Wilhelm Wenzel Klambt, bibliotekarz, założyciel drukarni
5 październik 1836 – W.W. Klambt po raz pierwszy wypuszcza do druku gazetę „Przyjaciel Domu”, która ukazuje się do 28 marca 1837 r. Wydawnictwo zostaje w ten sposób jednym z najstarszych w całych Niemczech.
30 marzec 1843 – drugie podejście Klambta do wydania „Przyjaciela Domu”. Tym razem zakłada własną drukarnię. Ten dzień do dziś jest uznawany za datę założenia wydawnictwa. Na początku czasopismo wychodziło pod tytułem „Der Hausfreund – eine Wochenschrift für alle Stände“ („Przyjaciel Domu - Tygodnik dla każdego”). Jak na tamte czasy było to bardzo odważne przedsięwzięcie. Przemysł wydawniczy jest jeszcze w powijakach, wydawcy podlegają ścisłej cenzurze, a drukowanie jest niezwykle pracochłonnym zajęciem. Dlatego Klambt na początku drukuje tylko po 500 egzemplarzy prasy dziennie.
1860 – Klambt zakupuje nową prasę drukarską, która dziennie może wydrukować ponad 5000 egzemplarzy.
1860-1870 – Klambt buduje nowy kompleks ceglanych budynków przy dzisiejszej ul. Mikołaja Kopernika 8.
1881 – W.W. Klambt sprzedaje drukarnię swojemu zięciowi Georgowi Rose. Pod jego kierownictwem następuje przełom. Wydawnictwo rośnie w siłę i działa w wielu lokalizacjach na terenie Niemiec. Drukowane są miliony egzemplarzy różnych czasopism, kalendarzy i książek. Georg Rose w latach 1881 do 1907 jest wydawcą gazety “Der Hausfreund” („Przyjaciel Domu”) i prowadził drukarnię Klambta.
1883 – rok śmierci Wilhelma Wenzela Klambta
1886 – Georg Rose buduje willę Rodziny Rose w parku przy obecnej ul. Mikołaja Kopernika 10. Budynek został wzniesiony w stylu budownictwa ceglanego, odnoszącego się do architektury średniowiecza, renesansu oraz manieryzmu.
1906 – wydawnictwo otwiera pierwsze oddziały w Hamm i Speyer
16 maja 1945 – drukarnia przy ul. Kopernika 8 znajduje się pod zwierzchnictwem Centralnego Zarządu Państwowych Zakładów Graficznych, a od 24 października 1945 r. Dolnośląskiego Zarządu Państwowych Zakładów Graficznych.
1946 – w Speyer, wnuk Klambta Dr Günther Rose odbudowuje wydawnictwo. Powstają nowe oddziały, a redakcje znajdują się także w Baden-Baden, Berlinie i Hamburgu.
8 grudnia 1946 – w budynku drukarni otwarta zostaje Szkoła Graficzna
1985 – willa Rodziny Rose przechodzi kapitalny remont. W odnowionym budynku, oprócz stołówki i całego pionu żywienia znalazło się miejsce na bibliotekę, czytelnię i salę konferencyjną. Przez pewien czas budynek pełnił rolę internatu, później powstają w nim gabinety lekcyjne.
1955 – wydawnictwo wydziela odrębną firmę Klambt GmbH
1970-1980 – jedna z najnowocześniejszych firm poligraficznych CEO Wolfgang Rose, która wprowadza innowacje we wszystkich dziedzinach techniki drukowania. Firma wypuszcza nie tylko materiały z grupy Klambt, ale książki i czasopisma dla znaczących innych wydawców, jak również prowadzi wysyłkową sprzedaż katalogów i dodatków reklamowych.
22 września 2002 – szkoła poligraficzna, mieszcząca się w budynkach drukarni otrzymuje imię Johannesa Gutenberga.
1 września 2005 – w budynku drukarni formuje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.
Obecnie – Wydawnictwo funkcjonuje do dziś z dużym powodzeniem. Grupa medialna Klambt jest w 80% w posiadaniu rodziny Rose. Grupą Medialną Klambt dowodzą Lars Joachim Rose i Kai Rose. Wkład kapitałowy spółki szacowany jest na 110 Milionów Euro. Firma zatrudnia ok. 650 pracowników, wydaje 65 tytułów i sprzedaje blisko 102 miliony egzemplarzy rocznie.
2010 – Willa Rose przechodzi w posiadanie Gminy Nowa Ruda
2017 – Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska po raz pierwszy wystawia Willę Rose na sprzedaż
16 kwietnia 2021 – W wyniku kolejnego przeprowadzonego przez Gminę Nowa Ruda przetargu willa staje się własnością grupy pięciorga inwestorów, w tym Olgi Tokarczuk z mężem Grzegorzem Zygadło oraz właściciela zabytkowego zespołu Zamek Sarny w pobliskiej Ścinawce Górnej. Inspirując się tradycją drukarstwa, inwestorzy zadeklarowali utworzenie w nieruchomości pensjonatu, którego przestrzenie będą wykorzystywane także na działalność kulturalną i edukacyjną. Przed budynkiem znajduje się pomnik Gutenberga, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku.
- Cieszę się, że obiekt dostanie drugie życie i zostanie uratowana architektoniczna perła. Dzięki działaniom inwestorów poprawi się wizerunek gminy i miasta Nowa Ruda, a co najważniejsze, mieszkańcy obu gmin zyskają wyjątkowe miejsce spotkań - komentuje Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska.
Opracowanie materiałów, zdjęcia: Barbara Adamska / Urząd Gminy Nowa Ruda
20.04.2021