Inwestycje wykonane w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

W środę, 27 września 2023 r. podczas sesji Rady Gminy Nowa Ruda, radni gościli Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Grzegorza Macko i Zastępcę Dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich Pawła Czyszczonia. Wicemarszałek omawiał możliwości finansowania, jakie daje współpraca gminy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego (UMWD), a Dyrektor omówił finansowanie unijne za pośrednictwem UMWD.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dysponuje środkami na realizację programów:
- Odnowa Dolnośląskiej Wsi,
- program na finansowanie ochrony, rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych,
- utrzymanie urządzeń melioracji wodnych.

W ramach Programu Odnowa Dolnośląskiej Wsi, Gmina Nowa Ruda pozyskała z budżetu UMWD 180 tys. zł. Przeznaczono je na 6 zadań: na zagospodarowanie przestrzeni publicznej w postaci placów zabaw, modernizacji ogrzewania w sali wiejskiej, zakup strojów ludowych dla Małych Bożkowiaków, czy na rewitalizację Góry Trzech Krzyży, tzw. Jugowskiej Golgoty.

W ramach programu ochrony gruntów rolnych, w ostatnich latach Gmina Nowa Ruda pozyskała ze środków UMWD 1,5 mln zł. Z tych środków zostały wyremontowane drogi m.in. w Ludwikowicach Kł. i Bożkowie. W tym roku czekamy jeszcze na pulę 400 tys. zł na remont kolejnych dróg gminnych.

W ramach utrzymania urządzeń melioracji wodnych, Gmina pozyskała 135 tys. zł. Zadania realizowane były na terenie Bartnicy, Ludwikowic Kł., Woliborza i Czerwieńczyc.

Obrady Rady Gminy Nowa Ruda z zaproszonymi gośćmi

UMWD zarządza także unijnymi środkami w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to bardzo duży program unijny, który dzielony jest na części, tzw. perspektywy. W nadchodzącej perspektywie będzie można pozyskać środki w ramach kilka obszarów:
- LEADER (Rozwój lokalny kierowany przez społeczność) - wsparcie poprzez Lokalne Grupy Działania,
- Europejski Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFROW) - gospodarka wodno-ściekowa, zielone inwestycje.

W obszarze pierwszym, Leader, środki pozyskiwane są za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania (LGD) Partnerstwo Sowiogórskie, a rozliczane przez UMWD. Gmina, korzystając z tej możliwości, wykonała nowe elewacje ocieplając sale wiejskie w Czerwieńczycach i Świerkach. Wyposażyła także salę wiejską w Bożkowie. To zadania, na które Gmina pozyskała niemal 600 tys. zł wsparcia.

W nadchodzących latach będą środki przeznaczone na aktywizację obszarów wiejskich - rozwój przedsiębiorczości, agroturystyki, czy współpracy w ramach krótkich łańcuchów żywnościowych. Będzie także pula pieniędzy na poprawę dostępu do małej architektury dla gmin. Wielkość dofinansowania to 75% dla gmin, 50% dla przedsiębiorstw i 100% dla organizacji non-profit.

W obszarze drugim, Gmina Nowa Ruda do tej pory pozyskiwała środki unijne m.in. na przebudowę dróg w Bożkowie i Bartnicy, a także na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków w ramach dwóch naborów dla mieszkańców ze wsparciem wielkości 3,3 mln zł.

W kolejnych latach gmina będzie mogła pozyskać do 1,5 mln zł na budowę kolejnych przydomowych oczyszczalni ścieków. Wsparcie inwestycji wyniesie z programu unijnego 75% kosztów tzw. kwalifikowalnych.

Europejski Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFROW) to także środki na wdrożenie koncepcji inteligentnych wsi. Jednak program przewiduje jedynie jeden projekt na całe województwo.

W obszarze EFROW będzie nabór na nowe zadanie dla gmin - budowę otwartych zbiorników retencyjnych do 5 tys. m2 i 3 m głębokości. Gmina będzie mogła pozyskać do 500 tys. zł na to zadanie.

W ramach EFROW gmina będzie mogła skorzystać z finansowania scalania gruntów rolnych oraz porządkowania przestrzeni rolniczej - regulacji cieków wodnych i remontu dróg dojazdowych do gruntów.

Zakres przyszłych działań w obszarach wiejskich po 2023 roku ujęty jest w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej (2023-2027).

Na zakończenie, Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska dziękowała przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za dotychczasowe wsparcie w gminy w wielu ważnych dla mieszkańców zakresach. Wójt dziękowała przy tej okazji także pracownikom Urzędu Gminy za skuteczną realizację wniosków oraz Radnym Rady Gminy Nowa Ruda za uwzględnianie zadań w budżecie.

Prezentacja.pdf Pobierz prezentację
(3mb)