Poznajmy się lepiej. Współpraca przedszkoli w Bożkowie i Hronovie

Transgraniczna współpraca przedszkoli z Bożkowa i Hronova wciąż intensywnie się rozwija i nabiera nowej jakości. W marcu i kwietniu odbyły się kolejne trzy polsko - czeskie spotkania w ramach projektu pn. „Poznajmy się lepiej! – współpraca przedszkoli w Bożkowie i Hronovie”.

Gospodarzem pierwszego wydarzenia, kierowanego do wychowawców przedszkolnych, było Przedszkole w Bożkowie. Warsztaty pn. „Błędy wychowawcze i ich konsekwencje”  prowadzone w dniu 13.03 przez cenioną psycholog przy udziale tłumacza, miały na celu zaprezentować polskie sprawdzone metody wychowawcze. Były też doskonałą okazją dla 15 osobowej polsko – czeskiej grupy nauczycieli do wymiany doświadczeń i nawiązania osobistych kontaktów zawodowych i prywatnych.

Drugie wydarzenie dedykowane było starszym przedszkolakom. W dniu 23.03 dzieci z Bożkowa i Hronova wspólnie wybrały się do Muzeum Merkury i Muzeum Papierowych Modeli w Policach nad Metuji. Podczas wspólnego zwiedzania muzeum polskie dzieci poznały nieznane sobie dotąd miejsce po czeskiej stronie granicy. Zorganizowane na miejscu warsztaty origami oraz wspólny posiłek pozwoliły przełamać pierwsze bariery językowe i kulturowe.

Niezwykle ważnym wydarzeniem w ramach projektu było spotkanie integracyjne pn. „Tradycje Wielkanocne”, które odbyły się w dniu 7.04 w Przedszkolu w Bożkowie. Bogaty program animacyjny oraz warsztaty plastyczne objęły wszystkie przedszkolaki z bożkowskiego przedszkola oraz  25 dzieci z Hronova. Dzieci wspólnie szukały wielkanocnego zająca, wykonywały pisanki i poznawały polskie zwyczaje. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem wielkanocnym. Niezwykle cennym doświadczeniem dla dzieci jest prezentowanie obcojęzycznym kolegom rodzimych tradycji. Mamy nadzieję, że takie projekty pomogą nam wychować mądrych, otwartych na świat młodych ludzi, dla których obce będą wszelkie ograniczenia i stereotypy.

Projekt jest współfinansowany ze środków EFRR i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

04.05.2017