Polsko-Czeski Szlak Grzbietowy – Część Wschodnia. Otwarcie wieży widokowej na Włodzickiej Górze

19 października 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży widokowej na Włodzickiej Górze (757 m n.p.m.), odbudowanej w ramach projektu pn. „Polsko-Czeski Szlak Grzbietowy – Część Wschodnia”. Na uroczystość przybyli mieszkańcy, młodzież szkolna, przedstawiciele Euroregionu Glacensis oraz wszyscy partnerzy tzw. „Grzbietówki”. Głównym celem projektu jest budowa lub odbudowa 11 wież widokowych umiejscowionych na szczytach Gór Orlickich, Bystrzyckich i Sowich. Część z nich powstanie w miejscach, w których kiedyś się znajdowały.

Tak jest w przypadku obiektu na Włodzickiej Górze, wybudowanego w 1927 roku. Wieża w miejscowości Świerki, podobnie jak jej pierwowzór, ma taras widokowy na wysokości 15 m, na szczyt prowadzi 50 schodów, a do jej odbudowy użyto podobnych materiałów. Do wieży można dojść trzema szlakami turystycznymi: czerwonym od wsi Świerki (gdzie znajduje się parking), zielonym od stacji kolejowej Świerki Dolne (strome podejście) i niebieskim z Ludwikowic Kł. (trasa najdłuższa, ale bardzo malownicza).

Warto podkreślić, że wieża w Gminie Nowa Ruda została odbudowana jako pierwsza ze wszystkich zgłoszonych do projektu. Jest to zasługa wójt Adrianny Mierzejewskiej, której udało się włączyć gminę do projektu, Justyny Klich, odpowiedzialnej w gminie za utrzymanie kontaktów z koordynatorem projektu i partnerami oraz opracowanie dokumentów, Anety Potocznej, poszukującej wykonawców i koordynowanie prac budowlanych.

Uroczystość poprzedziły warsztaty dla młodzieży zorganizowane przez radnych Teresę Bazałę i Wacława Łukasiewicza. Na turystów czekały także kiełbasy z rożna, napoje i przekąski przygotowane przez dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda - Gabrielę Buczek.

Równolegle, w sali wiejskiej w Świerkach, odbywała się konferencja partnerów wspomnianego projektu, w czasie której wójt Mierzejewska promowała gminę i zapoznała uczestników ze szczegółami dotyczącymi realizacji zadania. Poczęstunek dla gości przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Krajanowa.

Po zakończeniu spotkania, goście udali się na wieżę, gdzie odbyły się przemówienia, wręczenie nagród dla uczestników warsztatów oraz poświęcenie budowli, dokonane przez księży: Sławomira Augustynowicza, Jana Patykowskiego i Tadeusza Dudę. Wieżę otworzyli uroczyście: wójt Adrianna Mierzejewska, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Jugów Gabriel Grobelny oraz Sekretarz Euroregionu Glacensis Jaroslav Štefek.

RELACJA EUROREGIONU GLACENSIS

PREZENTACJA PDF

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Wydarzenie zabezpieczyła Ochotnicza Straż Pożarna Nowa Wieś Kł., która dotarła na sam szczyt góry wozem bojowym.

Odbudowa wieży współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska.