Wzgórza Włodzickie
Wzgórza Włodzickie są niewielkim, ale bardzo urokliwym pasmem wzniesień w Sudetach. Zatopione w zieleni, położone z dala od popularnych szlaków, oferują turystom nie tylko zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne pasma Gór Sowich, Gór Stołowych i Gór Wałbrzyskich oraz Kotlinę Kłodzką, ale i spokojny wypoczynek na łonie natury. Łagodne stoki zachęcają do wędrówki i odkrywania rozpościerających się pejzaży, które latem nabierają niemal arkadyjskiego charakteru.
Na najwyższym punkcie, Włodzickiej Górze (757 m n.p.m.), wznosi się wieża widokowa. Powstała w 1927 r. W 2018 roku została odbudowana przez Gminę Nowa Ruda na wzór oryginalnej konstrukcji, przy użyciu podobnych materiałów.
Wstęp na taras widokowy jest bezpłatny i dostępny cały rok. Z tarasu rozciąga się widok na Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne.
Do wieży można dojść szlakami turystycznymi:
- czerwonym od wsi Świerki (jest to najlepsza trasa. Samochód można zostawić na parkingu przy kościele/świetlicy w Świerkach. W okolicy znajdują się sklepy spożywcze), 50 min,
- czerwonym od wsi Ludwikowice Kł. (trasa dłuższa, ale bardzo malownicza), 2 godz.,
- zielonym od miasta Nowa Ruda (trasa najdłuższa, malownicza), 3 godz.,
- zielonym od wsi Sokolec lub stacji kolejowej Świerki Dolne (trasa bardzo stroma. Po drodze mijamy ruiny dawnego kamieniołomu), 50 min,
- żółtym od wiaty turystycznej w Dworkach (tzw. Szlak Strzelecki), ma charakter rodzinny.
50 m poniżej szczytu znajduje się drugi, równie wyjątkowy punkt widokowy.
Szczyty wzgórz stanowią w dużej części zielone pastwiska, więc można natknąć się na ogrodzenia.
Wzgórza Włodzickie pojawiły się w 2021 r. na mapie „Slow Travel Dolny Śląsk”, promującej je jako miejsce nieoczywiste, które zwiedza się wolnym krokiem. mapa.pdf / mapa geoportal
W jednej z miejscowości położonych wśród Wzgórz, Krajanowie, swój dom twórczy założyła Olga Tokarczuk, a nieco poniżej źródeł Włodzicy, swoje źródło znalazł Festiwal Góry Literatury. W ramach tego Festiwalu wytyczono na Wzgórzach Włodzickich piesze szlaki literackie, jedyne takie w kraju!
W 2021 roku na mapie Wzgórz Włodzickich pojawił się kolejny tematyczny szlak pieszy. „Szlak Strzelecki” wyznaczony został przez Sołectwo Dworki. Prowadzi od granicy polsko-czeskiej, w paśmie granicznym Gór Suchych od Łąki Strzeleckiej przez Dworki i Pisztyk do Włodzickiej Góry. Długość szlaku wynosi 3,4 km, suma podejść 171 m, czas wędrówki ok. 1 godz. Nazwa szlaku powstała po potyczce wojsk pruskich z napoleońskimi, która miała miejsce 15 lutego 1807 roku.
Wzgórza Włodzickie są miejscem idealnym na rodzinne spacery. Odbywają się tu zorganizowane piesze i rowerowe rajdy. Raz w roku wzgórza opanowują sportowcy startujący w Biegu Niepodległości.
Wzdłuż rzeki Włodzicy prowadzi rodzinna trasa rowerowa, bez przewyższeń o długości 5 km.
W 2021 r. otwarto nad rzeką Włodzicą prywatne „Muzeum Przy Tunelu”. To niezwykłe miejsce z duszą, które przywołuje ciepłe wspomnienia. Zgromadzono tu wiele przedmiotów użytku codziennego. Najstarsze eksponaty mają ponad 200 lat. Jedna z sal przeznaczona jest na prace malarskie właścicielki. Miejsce otwarte jest od maja do września. Dokładne godziny podawane są na portalu społecznościowym. Muzeum mieści się pod adresem Świerki 101 przy wlocie tuneli kolejowych. Bardzo polecamy!
2021 r. obfitował w nowe inicjatywy. To w tym roku powstało kolejne atrakcyjne miejsce przyciągające turystów. Wielka ławka w Bieganowie dostępna jest dla każdego, bez ograniczeń czasowych. Z ławki można podziwiać piękny krajobraz Gór Stołowych.
Na skraju Wzgórz Włodzickich znajduje się także Pałac w Bożkowie, jedna z najokazalszych budowli na Dolnym Śląsku. Zabytkowy barokowy pałac, wzniesiony został w XVI w. przez hrabiego von Magnis. Wśród gości, którzy odwiedzili pałac w Bożkowie, byli m.in. John Quincy Adams późniejszy prezydent USA oraz królowie Prus Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern z małżonką Luizą i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern. Zespół pałacowo-parkowy oraz przyległy zespół kościelny, z wyjątkową amboną w kształcie łodzi, wpisane są do rejestru zabytków. Obiekt można zobaczyć tylko z zewnątrz. Stanowi własność prywatną i jest zamknięty dla zwiedzających.
W pałacu powstało wiele produkcji do filmów, seriali czy teledysków, m.in. film „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego (1981) oraz dokument o reżyserze (2017), czy serial „Ze Network” z Davidem Hasselhoffem. Wzgórza Włodzickie były też miejscem realizacji dwóch serii serialu „Znaki”.
Wykaz noclegów oraz innych ciekawych informacji o Wzgórzach Włodzickich można odnaleźć na pozostałych stronach poświęconych turystyce w Gminie Nowa Ruda.