Atrakcje Gór Sowich
Centrum Rekreacji Harenda
Na terenie prywatnego Centrum Rekreacji Harenda w Ludwikowicach Kł. dostępna jest szeroka gama atrakcji, m.in. kąpielisko, chata grillowa, plac zabaw, łowisko, a także zwierzyniec z dzikimi zwierzętami, które są ogromną atrakcją dla najmłodszych. Do dyspozycji pozostają dwa lokale gastronomiczne. Stąd można wyruszyć na trasy rowerowe i piesze w Góry Sowie lub wejść na szlak tajemnic „Riese” („Olbrzym”). Na terenie Harendy leży tajemnicza Góry Gontowa, na zboczach której znajdziemy sztolnie drążone podczas II wojny światowej w ramach projektu „Riese”. To jedno z największych i najbardziej zagadkowych przedsięwzięć budowlanych tamtych czasów. Historia jest na wyciągnięcie ręki. Szczegóły na stronie Harenda.
Zabytki techniki militarnej i cywilnej
W Ludwikowicach Kł. przy ul. Fabrycznej, funkcjonuje obecnie prywatne Muzeum Techniki Militarnej Molke. Na jego terenie mieszczą się ciekawe budowle naziemne i podziemne, które do dziś wzbudzają wiele emocji wśród amatorów historii. Być może wchodziły w skład „Riese”? Przyjedź i sprawdź. Strona muzeum: Muzeum Molke.
Rejon Gór Sowich bogaty jest w przykłady fascynującej XIX-wiecznej myśli technicznej. Zobaczycie tu dwutorowy nitowany wiadukt kolejowy w Ludwikowicach Kł. (164 m długości) i dwa czynne, równolegle przebiegające tunele kolejowe w Świerkach – aż po 1171 m każdy. Powstały w latach 1880 i 1912. Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się na tej samej trasie kolejowej, zaledwie kilkanaście kilometrów dalej. Jadąc do Gminy Nowa Ruda w Górach Sowich z Wałbrzycha, pokonacie 3 tunele i 8 majestatycznych wiaduktów. Z każdego z nich rozciąga się niezapomniany widok na Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie i utopione w zielonych dolinach wioski. Warto skorzystać z przejazdu koleją na trasie Wałbrzych – Nowa Ruda. Za cenę regularnego biletu (linia D96 Wałbrzych - Kłodzko - Kudowa-Zdrój) - pakiet niezwykłych przeżyć i krajobrazów zupełnie gratis.
Muzeum Przy Tunelu
Przy wlocie do tuneli kolejowych w Świerkach założono w 2021 r. prywatne muzeum. To niezwykłe miejsce z duszą, które przywołuje ciepłe wspomnienia. Zgromadzono tu wiele przedmiotów użytku codziennego. Najstarsze eksponaty mają ponad 200 lat. Jedna z sal przeznaczona jest na prace malarskie właścicielki. Miejsce otwarte jest od maja do września. Dokładne godziny podawane są na portalu społecznościowym muzeum. Zapraszamy pod adres Świerki 101.
Śpisz w górskich chatach
Na turystów szukających ukojenia w niezapomnianych widokach, czekają historyczne schroniska górskie. Zapraszamy do Zygmuntówki (Przełęcz Jugowska), które znane jest z wyjątkowej kuchni i indywidualnego podejścia do każdego odwiedzającego oraz do Orła (Przełęcz Sokola), schroniska z tradycjami, przy którym raz do roku odbywa się niezapomniane „Śpiewanie Pod Orłem”. W 2024 r. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zorganizuje je po raz dziewiąty. A plener to niezwykły. Na tle zachodzącego za górami słońca, pomiędzy dwiema ścianami z drzew świerkowych, szumiących w rytm muzyki, wokół ogniska gromadzą się trampowie. Nie ma takiego drugiego miejsca i klimatu. Trzeba tam być, żeby poczuć magię. Organizatorem wydarzenia jest: Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.
Aktywnie w górach
Amatorzy sportów zimowych odwiedzają okolice przełęczy, w których znajdują się ośrodki narciarskie. Wyciągi w Sokolcu, Jugowie i Przygórzu mają długość po ok. 600 m każdy. We wsi Sokolec istniał niegdyś tor saneczkowy i skocznia narciarska. Dziś miejscowość ta jest najpopularniejszym centrum sportów zimowych w całym regionie Sudetów Środkowych. Najwyżej położona stacja znajduje się na wysokości 860 m n.p.m. Aby poprawić warunki zjazdowe i zadbać o komfort narciarzy, naśnieżane są wszystkie trasy zjazdowe. Dostępne są także trasy biegowe.
Góry Sowie na terenie Gminy Nowa Ruda są sceną dla letnich wydarzeń sportowych. Sokolec pięciokrotnie w ciągu roku przeżywa prawdziwe oblężenie biegaczy. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda jest organizatorem m.in. wyróżnionego Złotą Kozicą, Biegu na Wielką Sowę. Informacja o biegach dostępna na stronie biegajwgorachsowich.pl.
Wielka Ławka, szlaki literackie i zielone wzgórza
W najbliższej okolicy znajdują się także: pałac rodem z bajek Disney’a, wieża widokowa na Włodzickiej Górze, jedyne w Polsce szlaki literackie na malowniczych wzgórzach i Wielka Ławka.
Zaciekawiony regionem? Koniecznie sprawdź, co do zaoferowania mają pobliskie, spokojne Wzgórza Włodzickie.