Zatrzymajmy się wspólnie. Zabawa w geocaching
Projekt „Zatrzymajmy się wspólnie” współfinansowany ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis
Partnerzy projektu: Gmina Nowa Ruda, Parafia Rzymskokatolicka m. Hronov
Założenia projektu: Projekt rozwiązuje problem dotyczący niszczejących obiektów sakralnych na czesko-polskim Pograniczu. Celem projektu jest odnowienie obiektów sakralnych w łącznym zakresie sześciu krzyży i kaplic w Gminie Nowa Ruda oraz obiektu starego cmentarza wokół Kościoła Wszystkich Świętych w Hronovie.
Wartością dodaną wykorzystania potencjału tych dóbr kulturowych będzie zwiększenie odwiedzalności regionu Pogranicza. Oferta turystyczna zostanie poszerzona przez kolejne możliwości spędzania czasu nie tylko dla miłośników historii i architektury sakralnej, ale także dla poszukiwaczy i odkrywców. Dla poprawy odwiedzalności planowane jest bowiem umieszczenie przy wszystkich odnowionych obiektach tzw. skrytek – cache, które przyciągają w nasze rejony także entuzjastów geocachingu.
W ramach działań kluczowych zrealizowano:
- odnowiono 6 obiektów sakralnych w Gminie Nowa Ruda, tj. 2 kapliczki (Nowa Wieś Kłodzka i Ludwikowice Kłodzkie) oraz 4 krzyże (Nowa Wieś Kłodzka, Ludwikowice Kłodzkie, Bożków i Czerwieńczyce).
- zrewitalizowano stary cmentarz w Mieście Hronov
- umieszczono skrzynki goe- cachingowych przy odnowionych obiektach.
skrzynki zgodnie z zasadami organizatora zabawy geo-caching są ukryte, a biorący udział w wyzwaniu mają na zadanie odnaleźć je i pozostawić w nich zapis świadczący o ich obecności. W skrzynkach umieszczone są również materiały promocyjne, które uczestnik zabawy może ze sobą zabrać
krzyż Sokolec - kliknij tutaj
kapliczka domkowa Sokolec - kliknij tutaj
kapliczka domkowa Nowa Wieś Kłodzka - kliknij tutaj
krzyż Czerwieńczyce - kliknij tutaj