Realizacja projektu "Seniorzy z pogranicza"

Projekt „Seniorzy z pogranicza współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska- Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

W ramach Funduszu Mikroprojektów programu Interreg V-A, Osi Priorytetowej 4 Współpraca instytucji i społeczności, w marcu 2022 roku Gmina Nowa Ruda wraz z miastem Broumov oraz miastem Nowa Ruda rozpoczęła realizację projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0003085 pod tytułem "Seniorzy z pogranicza", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Cel projektu:
Głównym projektu będzie wzmocnienie współpracy pomiędzy seniorami, zamieszkującymi pogranicze polsko-czeskie. W ramach projektu partnerzy przeprowadzą szereg aktywności, skierowanych do grupy docelowej, które umożliwią im zarówno integrację, jak i poznanie wspólnie zamieszkiwanego obszaru.
Poprzez nieformalne spotkania odbędzie się wymiana dobrej praktyki podczas spędzania wolnego czasu  celem poprawy jakości życia seniorów.

Działania kluczowe w ramach projektu:
Przez cały rok mieszkańcy gmin partnerskich będą spotykać się
w czasie wycieczek, zajęć warsztatowych i wydarzeń kulturalnych, społecznych oraz sportowych.
Dzięki tym spotkaniom, będą mogli poznać dorobek kulturowy partnera, nauczyć się rozumieć jego język, odwiedzić ciekawe miejsca i lepiej poznać się nawzajem.

Gmina Nowa Ruda

- Warsztat pierwszej pomocy: prowadzony przez wykwalifikowanego instruktora. Upominek: każdy uczestnik otrzyma apteczkę turystyczną, z nadrukami obowiązkowych logotypów promocyjnych projektu.

- Warsztat Lawendy: tematyka uprawy, zastosowania oraz przetwarzania lawendy. Sporządzanie wianuszków oraz bukietów z żywej lawendy.

- Marsz Nordic Walking: na wieżę widokową na Włodzickiej Górze. Krótki kurs techniki marszu nordic walking, pod nadzorem profesjonalnego instruktora. Upominek: krokomierz, z nadrukami obowiązkowych logotypów promocyjnych projektu. Po marszu krótkie zwiedzanie Muzeum Przy Tunelu w Świerkach Kłodzkich.

- Warsztat Świąteczny: wspólne pieczenie, ozdabianie pierników oraz wykonanie ozdób świątecznych. Zakup sprzętu stanowiącego doposażenie kuchni Klubu Seniora w Jugowie, niezbędnego do przeprowadzenia warsztatów oraz zakup fartuszków kuchennych z nadrukami obowiązkowych logotypów promocyjnych projektu.

Broumov:

- Czesko-polskie spotkania przy kawie w Klubie Seniora w Broumovie.

- Majowy Koncert w Parku Alejka: występy zespołów, warsztaty kulinarne, Wystawa Bożonarodzeniowa.

Gmina Miejska Nowa Ruda:

- Wycieczka do miasta Náchod: Spacer po mieście, zwiedzanie zamku, ratusza, kamienic, wstęp do Muzeum Wózków Dziecięcych.

- 3-dniowe Dni Seniora w ramach, których zaplanowano: wydarzenie Marsz Kolorowych Parasolek po mieście Nowa Ruda z przewodnikiem, po którym uczestnicy udadzą się na wspólny seans filmowy. Przewidziane są także warsztaty taneczne.

- Kościoły Nocą: nocne zwiedzanie Noworudzkich Kościołów Nocą z przewodnikiem.

- Rajd Seniora: spacer po zabytkowej części miasta Nowa Ruda z przewodnikiem.

- Marsz Nordic Walking: na wieżę widokową na Górze Wszystkich Świętych. Upominek: bawełniany daszek, z nadrukami obowiązkowych logotypów promocyjnych projektu.

Czas realizacji projektu:
Realizacja projektu: 1 marca 2022r. - 31 grudnia 2022r.

Źródło i wysokość dofinansowania:

Całkowita wartość projektu:  41 167,90 EUR

Całkowite dofinansowanie z EFRR: 34 992,71 EUR

Całkowite dofinansowanie z EFRR Partnera Wiodącego Projektu Gminy Nowa Ruda: 11 444,00 EUR

Całkowite dofinansowanie z EFRR Partnera Miasta Broumov: 17 963,50 EUR

Całkowite dofinansowanie z EFRR Partnera Miasta Nowa Ruda: 11 760, 40 EUR