FEDŚ: Termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej w gminach Partnerstwa Noworudzko – Radkowskiego
Zadania, opis projektu:
Projekt realizowany w dwóch gminach Partnerstwa Noworudzko-Radkowskiego. Liderem jest Gmina Nowa Ruda, a Partnerem projektu: Gmina Radków. W ramach projektu zaplanowano kompleksowe wsparcie termomodernizacyjne w 8 budynkach użyteczności publicznej zlokalizowanych na terenie 2 gmin Partnerstwa. Realizacja działań obejmie BUP Lidera: Świetlice wiejskie w Świerkach, Krajanowie i Bożkowie oraz budynki Partnera: Centrum Szkoleń i Koordynacji Działań Ratowniczo-Gaśniczych w Radkowie, budynki Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) ze świetlicami wiejskimi w Wambierzycach i Tłumaczowie, Wiejskie Centrum Kultury, Integracji i Bezpieczeństwa Publicznego w Ścinawce Dolnej i OSP w Ratnie Dolnym. Inwestycyjny zakres rzeczowy obejmuje m.in.: izolację termiczną przegród, modernizację systemów ogrzewania, wentylacji i chłodzenia, montaż instalacji OZE, działania informacyjno-promocyjne (w tym świadomościowe), w tym zakup 8 tablic inf. oraz inf. w social mediach i na stronach www. Partnerów.
Cel:
Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej 8 obiektów użyteczności publicznej oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych na terenie Partnerstwa Noworudzko-Radkowskiego, co bezpośrednio przełoży się na poprawę warunków życia mieszkańców i użytkowników obiektów, spowoduje poprawę wizerunku otoczenia i wzrost atrakcyjności inwestycyjnej obszaru, co z kolei w dłuższej perspektywie czasowej przełoży się na jego rozwój.
Spełnienie celu głównego pozwoli na realizację celów szczegółowych t.j.:
- zmniejszenie strat energii w obiektach,
- zmniejszenie nakładów fin. gmin na energię,
- redukcję emisji zanieczyszczeń,
- poprawę jakości życia mieszkańców gmin, użytk. i pracowników UOP oraz zwiększ. poz. ich wiedzy w zakresie efektywności energetycznej i racjonalnej gospodarki zasobami,
- poprawę komfortu termicznego BUP,
- zwiększenie wykorzystania odnawialnych źr. energii.
Grupy docelowe:
Głównymi odbiorcami projektu są Wnioskodawca-Lider projektu oraz Partner projektu. Ponadto, mając na uwadze, że realizacja projektowanych działań termomodernizacyjnych i towarzyszących jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na poprawę warunków ekologicznych i ekonomicznych, a także na atrakcyjność obszaru gmin oraz świadomość społeczną mieszkańców, potencjalnymi grupami docelowymi projektu będą również użytkownicy przedmiotowych 8 budynków użyteczności publicznej, w zakresie poprawy komfortu oraz bezpieczeństwa ich użytkowania, tj. głównie mieszkańcy miejscowości, w których zlokalizowane są działania projektowe. Do pozostałych grup docelowych projektu należy zatem zaliczyć mieszkańców subregionu wałbrzyskiego, którym projektowana inwestycja poprawi jakość życia, z uwagi na wpływ omawianej inwestycji na ochronę środowiska, poprzez ograniczenie strat ciepła i tym samym zmniejszenie emisji zanieczyszczeń na terenie regionu. Kolejną grupą odbiorców projektu są inwestorzy, osoby odwiedzające Partnerstwo Noworudzko-Radkowskie oraz mieszkańcy całego regionu. Odbiorcą projektu jest również środowisko przyrodnicze. Dzięki termomodernizacji i wymianie źródeł ciepła przewiduje się zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i poprawę jakości gleby i wód gruntowych. Zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza przyczynia się do ochrony roślin i zwierząt oraz poprawia warunki życia w ekosystemach naturalnych.
Efekty, rezultaty projektu:
Projekt dotyczy termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w obiektach na obszarze dwóch gmin Partnerstwa Noworudzko-Radkowskiego: Gminy Nowa Ruda oraz Gminy Radków. Wśród szczegółowych korzyści, które zostaną osiągnięte dzięki realizacji projektu wskazano:
- obniżenie poz. wykorzystania zasobów dzięki zastosowaniu niskoemisyjnych źródeł ciepła i montaż instalacji OZE oraz działania świadomościowe zwiększające poziomu wiedzy odbiorców projektu,
- zmniejszenie wydatków gmin Nowa Ruda i Radków na utrzymanie obiektów,
- ograniczenie poziomu zanieczyszczeń i poprawę jakości powietrza w na terenie gmin partnerskich,
- poprawę stanu technicznego i estetycznego obiektów i zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa ich użytkowania,
- zwiększenie poziomu dostępności obiektów,
- zwiększenie atrakcyjności gmin,
Wartość projektu (całkowity koszt projektu gmin Partnerstwa):
13 889 056,05 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich.
10 805 509,23 zł
Informujemy ostatecznych odbiorców projektu, że w przypadku podejrzeń o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta do ponoszenia wydatków z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13.12.2006 r. oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 23.10.2012 r. istnieje możliwość pisemnego zgłoszenia do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej swoich obaw na adres: ul. Kwiatkowskiego 4, 52-407 Wrocław. Informujemy również podmioty uczestniczące w Projekcie, że w przypadku podejrzeń o wystąpieniu nadużycia finansowego, w tym konfliktu interesów lub korupcji istnieje możliwość pisemnego zgłoszenia poprzez anonimowy formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej Programu https://funduszeuedolnoslaskie.pl.