10 powodów dla których musisz przyjechać
10 powodów, dla których przyjmiesz zaproszenie
od Gminy Nowa Ruda i przyjedziesz w tajemnicze Góry Sowie
Gmina Nowa Ruda scala ze sobą dwie piękne krainy - owiane tajemniczą aurą Góry Sowie i zielone, malownicze Wzgórza Włodzickie. Lokalizacja gminy, wśród urokliwych górskich dolin i na zielonych zboczach najwyższych partii Gór Sowich, stwarza idealne warunki na rozkoszowanie się niezapomnianymi widokami i przynosi wytchnienie. Pełne wyzwań i tajemnic przesiąknięte jest historią minionych wieków.
Transgraniczne położenie umożliwia turystom poznanie języka i kultury naszego czeskiego sąsiada.
Gmina Nowa Ruda, z towarzyszącymi jej walorami przyrodniczo-krajobrazowymi, pozwala zaspokoić potrzebę relaksu i wypoczynku od codziennej rutyny, ale również pomaga w pielęgnowaniu różnych pasji i realizowaniu wyśmienitych przygód. To miejsce inspirujące, pełne wyzwań i tajemnic, przesiąknięte historią zeszłego wieku.
Będziesz chciał tu wracać. W 10 punktach udowadniamy dlaczego.
1. Przeniesiesz się w czasie
Kraina usiana jest licznymi zabytkowymi przydrożnymi kapliczkami, krzyżami i figurami świętych. Zachowały się niemieckie przedwojenne kamienice, a nawet XVIII-wieczne gospody. W kościołach spotkamy wyjątkowe rzeźby, w tym oryginalne ambony w kształcie łodzi. Bogaty dorobek kulturowy regionu jest wynikiem przenikania się na przestrzeni wieków trzech kultur: niemieckiej, czeskiej i polskiej.
Okolica bogata jest w przykłady XIX-wiecznej myśli technicznej. Zobaczysz tu jedne z najwyższych w Polsce, wiadukty kolejowe i tunele kolejowe, drugie pod względem długości w kraju, które nieustannie przyciągają w ten rejon miłośników historii i techniki. Dwutorowy nitowany wiadukt kolejowy w Ludwikowicach Kł. ma aż 164 m długości, a znajdujące się w pobliskich Świerkach, do dziś zachowane dwa czynne, równolegle przebiegające tunele kolejowe – aż po 1171 m każdy. Powstały w latach 1880 i 1912. Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się na tej samej trasie kolejowej, zaledwie kilkanaście kilometrów dalej.
Trasa Wałbrzych – Kłodzko jest jedną z najpiękniej położonych w Polsce. Jadąc nią, pokonacie trzy dwukomorowe tunele i 8 majestatycznych wiaduktów. Z każdego z nich rozciąga się niezapomniany widok na Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie i utopione w zielonych dolinach wioski. Warto skorzystać z przejazdu koleją na trasie Wałbrzych – Nowa Ruda. Za cenę regularnego biletu, otrzymasz pakiet niezwykłych przeżyć i krajobrazów zupełnie gratis.
Przy wlocie do tuneli kolejowych w Świerkach założono w 2021 r. prywatne muzeum. To niezwykłe miejsce z duszą, które przywołuje ciepłe wspomnienia. Zgromadzono tu wiele przedmiotów użytku codziennego. Najstarsze eksponaty mają ponad 200 lat. Jedna z sal przeznaczona jest na prace malarskie właścicielki. Miejsce otwarte jest od maja do września. Dokładne godziny podawane są na portalu społecznościowym muzeum. Zapraszamy pod adres Świerki 101.
2. Dotkniesz tajemnicy
Podczas II wojny światowej, we wsi Sokolec, mieściło się komando obozu Gross-Rosen. Jego więźniowie pracowali przy drążeniu sztolni. Owiane tajemnicą podziemne obiekty, wchodzące w skład projektu „Riese” („Olbrzym”), znajdują się w zboczach Góry Gontowa.
W Ludwikowicach Kł., przy ul. Fabrycznej, funkcjonuje obecnie prywatne Muzeum Techniki Militarnej Molke. Na jego terenie mieszczą się ciekawe budowle naziemne i podziemne, które do dziś wzbudzają wiele emocji wśród amatorów historii. Być może również powiązane są z „Riese”, a może podziemne korytarze łączą się z tymi w Górze Gontowa? Przyjedź i sprawdź.
3. Zobaczysz filmowy pałac rodem z Disney'owskiej bajki
Na skraju Wzgórz Włodzickich znajduje się Pałac w Bożkowie, jedna z najokazalszych budowli na Dolnym Śląsku. Zabytkowy barokowy pałac, wzniesiony został w XVI w. przez hrabiego von Magnis. Wśród gości, którzy odwiedzili pałac w Bożkowie, byli m.in. John Quincy Adams późniejszy prezydent USA oraz królowie Prus Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern z małżonką Luizą i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern. Zespół pałacowo-parkowy oraz przyległy zespół kościelny, z wyjątkową amboną w kształcie łodzi, wpisane są do rejestru zabytków. Obiekt można zobaczyć tylko z zewnątrz. Stanowi własność prywatną i jest zamknięty dla zwiedzających.
W pałacu powstało wiele produkcji do filmów, seriali czy teledysków, m.in. film „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego (1981) oraz dokument o reżyserze (2017), czy serial „Ze Network” z Davidem Hasselhoffem. Wzgórza Włodzickie były też miejscem realizacji dwóch serii serialu „Znaki”. I wiele innych.
4. Dotkniesz chmur
W zasięgu ręki masz 3 wieże widokowe. Najwyższa stoi na Wielkiej Sowie (1015 m n.p.m.). Po drugiej stronie Przełęczy Jugowskiej znajduje się wieża na Kalenicy (964 m n.p.m.). Jest godną konkurentką tej na Wielkiej Sowie. Rozciągają się z niej równie piękne widoki. Obie łączy pieszy, czerwony Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Wokół nich zimą funkcjonują utrzymywane szlaki narciarstwa biegowego.
Alternatywą dla zatłoczonych szlaków sowiogórskich są Wzgórza Włodzickie i odnowiona w 2018 r. wieża widokowa na Włodzickiej Górze (757 m n.p.m.). Zielone wzgórza są idealne dla osób, które chcą odetchnąć i spojrzeć na Góry Sowie z innej, malowniczej perspektywy.
5. Będziesz tu wracać zimą
Amatorzy sportów zimowych odwiedzają okolice przełęczy, w których znajdują się ośrodki narciarskie. Wyciągi w Sokolcu, Jugowie i Przygórzu mają długość po ok. 600 m każdy. We wsi Sokolec istniał niegdyś tor saneczkowy i skocznia narciarska. Dziś miejscowość ta jest najpopularniejszym centrum sportów zimowych w całym regionie Sudetów Środkowych. Najwyżej położona stacja znajduje się na wysokości 860 m n.p.m. Aby poprawić warunki zjazdowe i zadbać o komfort narciarzy, naśnieżane są wszystkie trasy zjazdowe.
6. Biegi górskie? Mamy najlepsze imprezy sportowe w kraju!
Góry Sowie na terenie Gminy Nowa Ruda są sceną dla letnich wydarzeń sportowych. Sokolec pięciokrotnie w ciągu roku przeżywa prawdziwe oblężenie biegaczy. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda jest organizatorem m.in. wyróżnionego Złotą Kozicą, Biegu na Wielką Sowę. W 2022 roku biegi odbędą się w weekendy 2-3 lipca, 6-7 sierpnia i 19 listopada. Szczegóły na biegajwgorachsowich.pl.
7. Wolnym krokiem - Rozkoszujesz się krainą pisarzy i poetów
Wzgórza Włodzickie są niewielkim, ale bardzo urokliwym pasmem wzniesień w Sudetach. Zatopione w zieleni, położone z dala od popularnych szlaków, oferują turystom nie tylko zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne pasma Gór Sowich, Gór Stołowych i Gór Wałbrzyskich oraz Kotlinę Kłodzką, ale i spokojny wypoczynek na łonie natury. Łagodne stoki zachęcają do wędrówki i odkrywania rozpościerających się pejzaży, które latem nabierają niemal arkadyjskiego charakteru.
Wzgórza Włodzickie pojawiły się w 2021 r. na mapie „Slow Travel Dolny Śląsk”, promującej je jako miejsce nieoczywiste, które zwiedza się wolnym krokiem. mapa.pdf / mapa geoportal
W jednej z miejscowości położonych wśród Wzgórz, swój dom twórczy założyła Olga Tokarczuk. Swoje źródło ma tu także Festiwal Góry Literatury. W ramach tego Festiwalu wytyczono na Wzgórzach Włodzickich piesze szlaki literackie, jedyne takie w kraju!
W 2021 roku na mapie Wzgórz Włodzickich pojawił się kolejny tematyczny szlak pieszy. „Szlak Strzelecki” wyznaczony został przez Sołectwo Dworki. Prowadzi od granicy polsko-czeskiej, w paśmie granicznym Gór Suchych od Łąki Strzeleckiej przez Dworki i Pisztyk do Włodzickiej Góry. Długość szlaku wynosi 3,4 km, suma podejść 171 m, czas wędrówki ok. 1 godz. Nazwa szlaku powstała po potyczce wojsk pruskich z napoleońskimi, która miała miejsce 15 lutego 1807 roku.
Wzgórza Włodzickie są miejscem idealnym na rodzinne spacery. Odbywają się tu zorganizowane piesze i rowerowe rajdy. Raz w roku wzgórza opanowują sportowcy startujący w Biegu Niepodległości.
Wzdłuż Włodzicy prowadzi rodzinna, 5km długości, trasa rowerowa, bez przewyższeń.
8. Staniesz oko w oko z muflonem
Nie zawiodą się także ci, którzy uwielbiają być sam na sam z przyrodą i widokiem zachodzącego słońca za dalekim horyzontem, między świerkowymi wzgórzami. Obszarową ochroną przyrody objęta jest znaczna część gminy Nowa Ruda.
Północna i wschodnia część gminy znajduje się w zasięgu Parku Krajobrazowego Gór Sowich oraz Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk „Ostoja Nietoperzy Gór Sowich”, a południowo-wschodnia część - fragmentu Obszaru Chronionego Krajobrazu „Góry Bardzkie i Sowie”. Okolice szczytu Kalenicy (964 m n.p.m.) tworzą rezerwat przyrody „Bukowa Kalenica”.
Czujne oko wypatrzyć może aż 193 gatunki zwierząt objętych ochroną gatunkową, w tym bociana czarnego, nietoperze, jeże, jastrzębie, czy salamandrę plamistą. Jednak najbardziej charakterystyczny dla tego rejonu jest muflon, przodek owcy domowej zamieszkujący Góry Sowie, a pierwotnie zasiedlający obszary od Azji Mniejszej po wschodnie obszary Iranu.
Ochroną gatunkową objętych jest łącznie 38 gatunków roślin, w tym dziewięćsił bezłodygowy i pełnik europejski.
9. Poczujesz się znów jak dziecko
W 2021 oku powstało kolejne atrakcyjne miejsce przyciągające turystów. Wielka ławka w Bieganowie dostępna jest dla każdego, bez ograniczeń czasowych. Z ławki można podziwiać piękny krajobraz Gór Stołowych.
10. Śpisz w górskich chatach
Na turystów szukających ukojenia w niezapomnianych widokach, czekają historyczne schroniska górskie. Zapraszamy do Zygmuntówki (Przełęcz Jugowska), które znane jest z wyjątkowej kuchni i indywidualnego podejścia do każdego odwiedzającego oraz do Orła (Przełęcz Sokola), schroniska z tradycjami, przy którym raz do roku odbywa się niezapomniane „Śpiewanie Pod Orłem”. Na tle zachodzącego za górami słońca, pomiędzy dwiema ścianami z drzew świerkowych, szumiących w rytm muzyki, wokół ogniska gromadzą się trampowie. Nie ma takiego drugiego miejsca i klimatu. Trzeba tam być, żeby poczuć magię. Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda i Schronisko Orzeł.
Na terenie gminy do dyspozycji pozostaje ponad 50 prywatnych obiektów noclegowych, oferujących często komfortowe noclegi i smaczne, regenerujące siły, domowe posiłki. Serdeczność i przyjazne nastawienie ich właścicieli sprawia, że turyści chętnie w nich odpoczywają. Jest także gdzie zjeść smaczny domowy obiad - sprawdź listę obiektów.
* * *
Chcesz wiedzieć więcej?
Ciekawostki Gmina Nowa Ruda
Aktywnie w gminie
Filmowa gmina
Album promocyjny
* * *
Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska serdecznie zaprasza!
Więcej informacji w Urzędzie Gminy Nowa Ruda, ul. Niepodległości 2, budynek A, 57-400 Nowa Ruda, pod nr tel. 74 872 09 47, email: badamska@gmina.nowaruda.pl